CHS Freedom

CHS Freedom

chov laboratorních myší

O chovu

Historie

K myškám jsem se poprvé dostala zhruba ve svých 12 letech. Pamatuji se, že jsem na Vánoce pod stromečkem našla klec s myškami. Dvě holčičky v aguti zbarvení s bílými nestandardními znaky. Pojmenovala jsem je Star a Jerry. Po úmrtí Jerrynky jsem si donesla solid aguti(opět zverimex) myšku, která mi po měsíci porodila. Což jsem nečekala. Celý vrh jsem si nechala. Po těchto myškách jsem měla ještě několik zverimexových myšek, ale všechny mi umíraly strašně brzo z neznámých příčin. Proto jsem na čas s chovem myšek přestala. Po několika letech při brouzdání po netu jsem již nahlodlá, že si pořídím papírovou myšku, našla stránky CHS Beautiful Mouse. Shodou náhod sídlila v mém městě a na prodej měla samičky sh black tan, což byla má oblíbená barva. Po menších neduzích ke mně doputovala kráska Erszebeth Beautiful Mouse. Úžasná myška, na kterou budu vždycky ráda vzpomínat. Chvilku po ní jsem z CHS Semišová myš vybrala Bettynce kamarádku - nestandardní cpb aguti samičku Xantipu od Semišové myši.

Star Betty a Tippy Bax a Tania
Star Betty a Tippy Bax a Tania

Skoro rok jsem si s tímto počtem celkem vystačila. Když jsem začala koncem roku 2010 uvažovat o chovu, uskutečňoval se import z PL. Po ujasnění mých chovatelských cílů(níže), jsem se rozhodla importovat si astrex dove samce Batox Black&White a sh dove tan samici Mouse Point Unnoptt'an'yum. Na těchto myších jsem postavila chov, který jsem 5. 1. 2011 zaregistrovala pod ZO ČSCH. Následně jsem se stala členem nově založeného klubu CZMC. V roce 2015 jsem z klubu odešla, protože přestával fungovat. Aktuálně nechovám pod žádným klubem. Přesto všem svým odchovům vystavuji rodokmen.

Chovatelské cíle

Prioritním cílem je odchov zdravých a povahově vyrovnaných jedinců, kteří budou zejména skvělými mazlíčky. Snažím se chovat myšky ve fancy typu, které budou vhodné do dalšího chovu a na výstavy. Samozřejmostí je i snaha o co nejlepší typ a barvu. Můj chov staví na dvou oddělených liniích: dlouhosrstý solid astrex a krátkosrstý solid/aguti tan.

Astrex

End of Days Freedom Bax rodice vrhu G
End of Days Freedom Batox Black&White rodiče vrhu G
lha black shsa dove

Momentálně usiluji o rozšíření základny self astrex myšek, s kvalitní kudrnatou srstí, která vydrží zvlněná po celý život myšky. Cílem jsou long hair astrex a long hair satin astrex jedinci s co nejdelší kudrnatou srstí, která se stářím nenarovná. Kudrny by měly být rovnoměrně rozloženy, neměly by chybět na hlavě, břiše atp. V této kvalitě srsti bych chtěla odchovávat myši ve zbarvení: chocolate, black, blue, dove a champagne.

Tan

Mouse Point Unnoptt'an'yum Isabelle La Souris Hungry Lime Freedom
Mouse Point Unnoptt'an'yum Isabelle La Souris Hungry Lime Freedom
sh dove tan sh chocolate tan sh champagne tan

U tanů kladu největší důraz na sytost a odstín tanu, který by měl být pomerančový. Dále pak na rovnou linii tanu a co nejmenší či lépe žádný trojúhelník v barvě srsti pod krkem. Základová barva musí odpovídat standardu dané barvy bez kruhů v barvě tanu okolo uší a ocasu. Odchovávat chceme tan jedince zejména v barvách black, chocolate, dove, champagne a aguti.

Design by Caroline Free

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich